GATEway District

Hall of Fame Award

2017-2018

 

District Chair: Rudy Corn
                      2827 Pinecrest Dr.
                      Gainesvile, GA 30

                      email: bacorn2827@charter.net

 

The GATEway District Hall of Fame is established as a reward for good and effective leadership and to recognize those Gateway Optimists that have served the District with honor and distinction. All past and current Optimists of the GATEway District CAN qualify and meet the established requirements.

 

Hall of Fame Rules and Information

 

Hall of Fame Nomination Form

 

GATEway Optimist Hall of Fame

 

1996-1997

Jimmy Myerholtz

Hartwell, Georgia

1997-1998

H. Nick Prillaman, Jr.

Atlanta, Georgia 

1998-1999

John Ware

Conyers, Georgia

1999—2000

Richard D. Mason, Jr.

Cartersville, Georgia

2000-2001

Mark Shriver

Atlanta, Georgia

2001-2002

Jim Wolbrink

Atlanta, Georgia 

2002-2003

Charles Chandler

Clinton, Tennessee 

2002-2003

David K. Elster

Fayetteville, Georgia 

2002-2003

Paul Harbin

Knoxville, Tennessee 

2002-2003

Essie Johnson

Knoxville, Tennessee 

2002-2003

Robert Leonard

Knoxville, Tennessee 

2002-2003

W. B. Perry, Jr.

East Point, Georgia 

2002-2003

John W. Whatley

Atlanta, Georgia 

2003-2004

Hal Bell

Kennesaw, Georgia 

2003-2004

Thomas Eubanks

Jasper Georgia 

2003-2004

Dorothy Jorgensen

Kennesaw, Georgia 

2003-2004

Richard K. Shriver

LaGrange, Georgia 

2004-2005

Ralph Eberhart

Roswell, Georgia 

2005-2006

Linda Lee

Savannah, Georgia 

2006-2007

Mark Eubanks

Rome, Georgia 

2007-2008

Keith Pruitt

Cumming, Georgia 

2007-2008

Jerry Loose

Snellville, Georgia 

2008-2009

Bob Buss

Kodak, Tennessee

2008-2009

George M. Daniel

Carrollton, Georgia

2009-2010

J. Bryan Willingham

Jackson, Mississippi 

2010-2011

Alfred C. Carson

Sandersville, Georgia 

2010-2011

Deanna Morrow

     Douglasville, Georgia 

2011-2012

Richard A. Folk

Carrollton, Georgia  

2012-2013

Buzz Buswell

Knoxville, Tennessee

2012-2013

David Harter

Knoxville, Tennessee

2012-2013

Rose Kohler

Summerville, Georgia 

2013-2014

Cheryl Pruitt

Cumming, Georgia 

2013-2014

Susan White

Jasper, Georgia 

2014-2015

Hal Sewell

Senoia, Georgia

2015-2016

 Ed May

Atlanta, Georgia  

2016-2017

Ellen Strait

Warner Robins, Georgia  

2016-2017

Richard Newman

Athens, Tennessee 

2016-2017

Gerald Johnson

Carrollton, Georgia